Co je planetárium?

Slovo „planetárium“ označuje projektor určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Přeneseně se pak označení „planetárium“ používá i pro budovu (nebo i jen sál či místnost), kde se projekce pomocí planetária odehrává.

Planetárium promítá obraz na strop ve tvaru kopule (sférický strop), který napodobuje nebeskou klenbu. Planetárium promítá na kopuli hvězd, planety, vesmírné objekty a další obrazové materiály.

Diváci jsou podobně jako v divadle či kině usazeni v pohodlných sedačkách a sledují iluzi denní či noční oblohy.

Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23,5 metrů patří k největším planetáriím na světě. Pouze několik planetárii v Asii a USA má kopuli o průměru 26 metrů. Největší planetárium světa v ruském Petrohradě má průměr promítací kopule 37 metrů.

V současnosti se můžeme v planetáriích setkat se dvěma různými typy projektorů – optomechanickými nebo digitálními.

Optomechanické planetárium

Vypadá obvykle jako menší či větší „činka“ nebo „vajíčko“ nebo koule. Vyznačuje se vynikající kvalitou projekce hvězd, protože jsou hvězdy promítány klasickou optikou – zdroj světla a soustava optických členů, mřížek, lamel. V nových optomechanických planetáriích nahrazují žárovky LED světla.

Digitální planetárium

Projekci řídí systém počítačů obraz se promítá přes datové projektory. Kvalita projekce hvězd není tak dokonalá jako u optomechanických planetárií. Digitální projekce na druhou stranu umožňuje sledovat hvězdy nejen tak, jak jsou vidět ze Země, ale i v prostoru a čase, umožňuje se pohybovat v prostoru vesmíru, zobrazovat projekce nejrůznějších snímků, videí nebo animace. Lze promítat i fulldome filmy, filmy připravené na projekci na kulovou plochu s rozličným množstvím témat: vesmír, astronomie, přírodní vědy nebo i umělecky zaměřené vizualizace.

V pražském planetáriu pracuje jak optomechanické planetárium (Cosmorama – jedno z největších optomechanických planetárií na světě), tak digitální planetárium (SkySkan Definiti) s rozlišením 8K.