Supermasivní černé díry v galaxii M87 a v Mléčné dráze

7. května 2019 od 18 hodin

Historicky první snímek černé díry v galaxii M87 zaplavil tištěná média, televize i Internet. Kromě vzletných slov o jeho významu a nějakých údajů o vzdálenosti a hmotnosti pozorované černé díry jsme se však mnoho detailů nedozvěděli. Pojďme se proto podívat na obě supermasivní černé díry, M87* a Sgr A*, a na Event Horizon Telescope podrobněji. Dozvíme se co na snímku vlastně je, jak se k tomu došlo a k čemu nám to celé je. Přednáší Mgr. Michal Bursa, PhD.

Vstupné 90,- Kč

 

Byl Hubble splněným snem?

21. května 2019 od 18 hodin

Hubblův dalekohled je prvním a posledním optickým dalekohledem na oběžné dráze, který bezesporu posunul hranice observační astronomie. Jaká je historie tohoto unikátního přístroje? A splnil očekávání do něho vkládaná? Obnoví Američané servisní mise k přístroji? Jaké je pozadí unikátních snímků, které zaplavují titulní stránky médií? Hubblovy dalekohledy byly postaveny dva – víte, kde se nyní nachází jeho dvojče? Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Vstupné 120,- Kč

 

Kosmoschůzka v květnu

29. května 2019 od 17.30

Program:

 • Kosmonautické aktuality – Michal Polák
 • Novinky ve výzkumu gravitačních vln – Vítězslav Škorpík
 • Červení trpaslíci a jejich planety – Tomáš Petrásek

Změna programu vyhrazena.

Vstup zdarma

 

Náš akustický vesmír

9. května 2019 od 18 hodin

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, mohou být zvukové vlny. Vesmírné zvuky bývají v našich představách záhadné možná i trochu strašidelné. Vydávají však kosmická tělesa, jakou jsou hvězdy, planety či galaxie nějaké skutečné zvuky? A pokud ano, jak je můžeme uslyšet? Jsou tyto zvuky stejně tajemné jako vesmírné objekty, které je vydávají?

Přednáší Mgr. Jakub Rozehnal

Vstupné 90,- Kč

 

´Oumuamua

První mezihvězdný asteroid

23. dubna 2019 od 18 hod

V říjnu 2017 se podařil objev, který můžeme právem zařadit mezi nejdůležitější astronomické události nedávné doby – byl objeven první asteroid, který nepochází z naší Sluneční soustavy, ale přilétl z mezihvězdného prostoru. Vznikl tedy s největší pravděpodobností u nějaké cizí, blízké hvězdy. Co o objektu víme i po jeho zmizení z dosahu astronomických přístrojů? Přednáší Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.

Vstupné 90-, Kč

 

Kosmoschůzka v dubnu

17. dubna 2019 od 17.30

Program:

 • Kosmonautické aktuality – Michal Polák
 • Slunci na dotek – Michal Švanda

Změna programu vyhrazena.

Vstup zdarma

 

Kosmoschůzka v březnu

27. března od 17:30

Program:

 • Kosmonautické aktuality
 • Navigace ve vesmíru – Petr Tomek
 • Představení raketoplánu SpaceShipTwo – Jiří Myška

Změna programu vyhrazena.

Vstup zdarma

 

Vesmírná monstra

Od magnetarů k černým děrám

26. března od 18.00

I hvězdy mají své osudy. Rodí se a umírají, aby z jejich popela povstaly další generace svítících plazmových koulí. Některé umírají v tichosti a důstojně, jiné dají o sobě naposledy vědět grandiózními explozemi a některé se v závěru života stanou monstry, nad jejichž vlastnostmi se tají dech. Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Vstupné 90,- Kč

Kosmoschůzka v únoru

27. února od 17:30

Program:

 • Kosmonautické aktuality
 • Představení sondy Chang’e 4 — Vladimír Kováč
 • Přehled používaných technologií solárních panelů v kosmu — Tomáš Olšan

Změna programu vyhrazena.

Vstup zdarma

 

Legenda jménem T.rex

Známe opravdu nejslavnějšího z dinosaurů?

26. února od 18.00

Gigantický predátor a dominantní dravec pozdní doby křídové, nejhůře placený „herec“ v Jurském parku a nejpopulárnější dinosaurus všech dob, mocný Tyrannosaurus rex. Informace o tomto sedmitunovém monstru tříbí představivost dětí i dospělých již více než století. Za tuto dobu bylo z 67 milionů let starých vrstev na západě USA a Kanady vykopáno přes padesát jedinců a shromážděno velké množství informací, které nám tyranosaura představují ve zcela novém světle. Přednáší Mgr. Vladimír Socha.

Vstupné 90,- Kč