Werner Fritsch: Shakespearova lebka

Český rozhlas Vltava v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka uvádí:

Werner Fritsch: Shakespearova lebka

Prostorový 5.1 poslech rozhlasové hry pod oblohou Planetária Praha.

Sen noci svatojánské ze zvuků a běsů. Tvůrci rozhlasové inscenace pozvou posluchače do vskutku vybrané společnosti a zároveň do velmi zvláštního dramatického světa, kde vedle sebe existují Shakespearova lebka, Faust a Prosperos duchy různých Shakespearových postav. Autorem hry je německý dramatik Werner Fritsch. Shakespearovu lebku (V pěsti Faustově, německy In Fausts Faust) napsal dramatik přímo pro Český rozhlas.

Sám autor je v příběhu Faustem. V pěsti svírá rozhlasový přijímač, který se stal Shakespearovou lebkou. Pro Fritsche je Faust nejdůležitější figurou, věnoval mu několik svých literárních textů, filmů i rozhlasových pořadů.

Osoby a obsazení / FigurenundBesetzung: Lebka / Schädel (Lucie Trmíková), Faust (David Prachař), Prospero (Martin Finger), Puk / Puck (Jiří Lábus), duch Macbetha / Geist des Macbeth (David Matásek), duch lady Macbeth / Geist der Lady Macbeth (Vanda Hybnerová), duch Hamleta / Geist des Hamlet (Marek Holý), duch Ofélie / Geist der Ophelia (Klára Suchá), duch Šajloka / Geist des Shylock (Jaroslav Haidler), duch Antonia / Geist des Antonio (Ivan Řezáč), duch Titanie  /Geist der Titanie (Petra Špalková), duch Oberona / Geist des Oberon (Jan Vondráček), duch hrobníka 1 / Geist des Totengräbers 1 (Jakub Žáček), duch hrobníka 2 / Geist des Totengräbers 2 (Petr Čtvrtníček), duch Kalibana /Geist des Caliban (Leoš Noha) a další / u.a..

Autor: Werner Fritsch
Překlad: Petr Štědroň
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Kateřina Rathouská
Autor hudby a hudební spolupráce: Jan Trojan
Zvuk: Martin Klusák, Jan Trojan
Režie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2016. První veřejné uvedení v prostorovém zvuku 5.1. Poslech za účasti autora s debatou po skončení.

Werner Fritsch, narozený v roce 1960 ve Waldsassenu, je německý spisovatel, dramatik, filmař, režisér, autor rozhlasových her a pedagog. Fritsch studoval filozofii, etnologii a literaturu na Ludwig-Maxmilians-Universität v Mnichově. V roce 1987 vyšel jeho román Cherubín, který vzbudil velkou pozornost a získal řadu cen (mimo jiné Cenu Roberta Walsera, 1987). Od té doby Fritsch zveřejnil řadu próz a divadelních her, rozhlasových her a scénářů. V posledních letech se Werner Fritsch ve zvýšené míře věnoval pedagogické činnosti, po několik semestrů byl hostujícím profesorem dramatiky a nových médií na Lipském literárním institutu. Za své četné rozhlasové hry byl několikrát vyznamenán, jako například Cenou ARD za rozhlasovou hru (2007), Prix Marulić (2013) či Bavorskou kulturní cenou (2016). Fritsch má velmi blízko k Česku, napsal několik zakázkových her pro Český rozhlas, mimo jiné se také zabýval životem a dílem Vladimíra Holana a Bohumila Hrabala, s nímž se dokonce osobně setkal. Werner Fritsch žije střídavě v Hendelmühle a v Berlíně.