Planetárium Praha dokončilo velkou modernizaci projekčního systému

Modernizovaný projekční systém má:

 • největší rozlišení obrazu v Evropě
 • nejlepší digitální oblohu v České republice
 • 3x vyšší rozlišení než starý systém
 • 4x větší jas než starý systém
 • instalovaný světelný výkon 108000 ANSI
 • podobných systémů je po celém světě jen 11

   

  Hlavním cílem modernizace bylo zlepšení kvality obrazu promítaného digitálním planetáriem, a to zejména rozlišení, jasu, kontrastu a barevného podání. Původní systém, který byl v Praze instalován již v roce 2009, používá většina digitálních planetárií. Mimochodem byl použit ve všech nově otevíraných planetáriích v České republice, jenže ty promítají na podstatně menší kopule. Ukázalo se, že pro naší 23,5 metrovou kopuli není úplně vyhovující, proto jsme přistoupili k jeho modernizaci. Druhé největší planetárium v České republice v Brně má průměr kopule jen 17,5 metru – to je o pět metrů méně než je průměr kopule pražského planetária. Protože se jas zmenšuje s druhou mocninou vzdálenosti, je to rozdíl propastný.

  Hvězdná obloha promítaná naším planetáriem je téměř taková, jakou můžete vidět za ideálních podmínek.

  Samozřejmě, že takových parametrů nelze dosáhnout běžnými prostředky. V systému pracuje společně šest superprojektorů SONY SRX T-615. Každý z těchto „drobečků“ váží 143 kg. Když k tomu připočteme váhu objektivu, dostaneme se na něco málo přes 200 kg. Každý projektor má svítivost 18000 lm, to je 9x víc než má projektor ve Vašem domácím kině. Kdybychom chtěli systém sestavit z běžných projektorů, museli bychom jich použít 54, abychom dosáhli stejného jasu. Každý projektor promítá obraz o rozměru 4096 x 2160 bodů, tedy asi 8,25 miliónu bodů, 6 projektorů promítá 49,5 miliónu obrazových bodů. Ve skutečnosti má výsledný obraz bodů o něco méně, protože se obrazy jednotlivých projektorů částečně překrývají – výsledný obraz působí jednolitým dojmem.

  Kromě výměny a doplnění komponentů vlastního systému byly při modernizaci upraveny elektrické rozvody – položeno bylo něco přes kilometr kabelů, doplněn byl chladicí systém – každý z projektorů má příkon 5 kW.


  Velkou výzvou se stala úprava opticko-mechanického planetária Cosmorama, která nyní umožní měnit výšku stroje tak, aby byly minimalizovány stíny v projekci digitálního systému. Cosmorama se při promítání z nového digitálního systému dovede snížit o více než 1 metr, aby nepřekážela. To je také světový unikát. Objevily se sice návrhy Cosmoramu zcela odstranit. Ale velké opticko-mechanické planetárium je technologický unikát. Planetárií Cosmorama bylo vyrobeno v Zeissových závodech v německé Jeně všeho všudy pět kusů. A pražská Cosmorama je poslední „žijící“ exemplář – plně provozuschopný, nainstalovaný v kopuli. Kromě toho jeho součástí je důmyslný systém 80 diaprojektorů, který je dokladem technologické vyspělosti minulých generací.

  Slavnostní zahájení pro zvané hosty proběhlo 10. září 2014.

  Zahájení provozu pro veřejnost je o víkendu 13. a 14. září 2014.

 •