HAYABUSA – Příběh sondy, která se vrátila

PREMIÉRA 4. dubna 2015

V sobotu 4. dubna 2015 uvedlo Planetárium Praha ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v České republice, Společností Japonců v ČR a Česko – japonskou společností premiéru unikátního japonského celooblohového filmu.

Pozvánku na pořad „HAYABUSA“ naleznete ZDE

Slavnostní předpremiéra pro zvané hosty se konala 2. dubna 2015. Měli jsme tu čest přivítat velvyslance Japonska v ČR pana Yamakawu s chotí, zástupce Asociace Japonců v ČR i Japonské školy v Praze.

Fotografie z předpremiéry naleznete ZDE.

V dubnu 2015 pořad „Hayabusa“ uvádíme každou sobotu, neděli a také v pondělí 6.4. vždy od 15.30 hodin.

Tento pořad nabízíme též v anglické a japonské verzi. Popis v angličtině naleznete ZDE.

Sledujte vzrušující vývoj událostí, dobrodružství daleké cesty i technologické triumfy, které nakonec přinesly v červnu 2010 vzorky zpět na Zemi.

9. května 2003 odstartovala Hayabusa, japonská kosmická sonda. Vydala se odebrat vzorky z blízkozemní planetky Itokawa. Vzorek, který má Hayabusa přivézt domů, by mohl být klíčem k poodhalení zrodu naší sluneční soustavy před přibližně 4,6 miliardami let. Na Zemi neexistuje tak starý materiál. Hayabusa se pokusí přistát na Itokawě po cestě dlouhé kolem 2 000 000 000 km, přistání není snadný úkol.

Po prvním nezdařeném pokusu se objevují vážné mechanické problémy… Ale není cesty zpět. Může Hayabusa vrátit kus minulosti na Zemi?

        

A dočkali jsme se!

2592 dní, tedy více než sedm let od startu japonské průkopnické kosmické sondy vstoupilo její dvacetikilogramové návratové pouzdro 13. června 2010 do zemské atmosféry a přistálo podle plánu na území australské raketové základny Woomera, kde bylo ještě tentýž den nalezeno. V listopadu téhož roku oznámili japonští vědci, že pouzdro obsahovalo asi 1500 částic o rozměrech menších než 10 mikrometrů, pocházejících z planetky Itokawa, mimochodem pojmenované po zakladateli japonské kosmonautiky…

Podobná, technicky vylepšená sonda Hayabusa 2 vzlétla v prosinci loňského roku k planetce s prozatímním označením 1999 JU3. K cíli má dorazit v červenci 2018, planetku má zkoumat do prosince 2019 a poté se má s odebranými vzorky vydat zpět k Zemi, do jejíž náruče má dorazit v prosinci 2020…

I když se do vesmíru vydávají a budou vydávat další kosmické sondy k různým vzdáleným cílům, planetám, jejich měsícům, planetkám i kometám příběh prvního Sokola – Hayabusy – nebude nikdy zapomenut. Protože lidstvu na Zemi nezbývá jiná volba, než cesta vzhůru – prozkoumat, naučit se využívat a začít osídlovat okolní vesmír…