Hvězdný ohňostroj k oslavě 25. výročí činnosti Hubbleova dalekohledu

Třpytivý gobelín zažínajících se mladých hvězd na tomto novém výročním snímku připomíná explozi ohňostroje. Tento živoucí obraz hvězdokupy Westerlund 2 byl vydán k oslavě 25 let práce Hubbleova kosmického teleskopu (HST) na oběžné dráze. Těchto 25 let bylo plných nových objevů, úchvatných snímků a vynikající vědy.
Dne 24. dubna 1990 byl vypuštěn Hubbleův teleskop (NASA / ESA Hubble Space Telescope) na oběžnou dráhu na palubě raketoplánu Discovery jako první vesmírný dalekohled svého druhu. Nabídl nový pohled na vesmír a během 25 let předčil všechna očekávání. Jeho data a obrázky, změnily pohled vědců na vesmír i vnímání vesmíru veřejností.
Na tomto snímku, který oslavuje Hubblovo stříbrné výročí ohňostrojem, je vidět obrovský shluk asi 3000 hvězd s názvem Westerlund 2. Nachází se 20 000 světelných let od Země v souhvězdí Lodního kýlu.
Hvězdné školky je obtížné sledovat, protože jsou obklopeny prachem, ale HST pomocí Wide Field Camera 3 nakoukl pod prašné závoje v infračervené oblasti, což astronomům umožnilo poměrně jasný pohled. Díky ostrému zraku teleskopu je vidět hustá koncentrace hvězd v centrálním clusteru, který měří jen asi 10 světelných let.
Obří hvězdokupa je stará jen asi dva miliony let, ale obsahuje některé z nejjasnějších, nejžhavějších hvězd.
Sloupy v obraze se skládají z hustého plynu a prachu a odolávají erozi způsobené tvrdým zářením. Tyto plynné monolity jsou několik světelných let vysoké.
Centrální oblast na obrázku, která obsahuje hvězdokupu je vytvořena z dat ve viditelném světle přijatých Advanced Camera for Surveys a blízké infračervené oblasti pořízených Wide Field Camera 3. Okolní oblasti jsou složeny z dat ve viditelném světle pořízených Advanced Camera for Surveys.
Tento obrázek je důkazem pozorovacích schopností HST a ukazuje, že i po 25 letech provozu není příběh HST v žádném případě u konce. HST připravuje půdu pro James Webb Space Telescope, jehož vypuštění je naplánováno na rok 2018.

23. dubna oslavují astronomové z celého světa 25. výročí činnosti Hubbleova kosmického dalekohledu.

K 25. výročí Planetárium Praha získalo od Evropské kosmické agentury ESA unikátní tisk výročního snímku o rozměrech 3 x 2,5 metrů.

Srdečně zveme i Vás na oslavy, které se uskuteční v pražském Planetáriu.

PROGRAM (čtvrtek 23.4.2015)

 • 16.15 hod. projekce těch nejlepších snímků, které Hubbleův dalekohled za 25 let své činnosti pořídil, nejlepším planetáriem v Evropě a také vyprávění o tom, co všechno dalekohled ve vesmíru zažil – střídavě hovoří Ing. Marcel Grün a Ing. Jan Šifner
 • 17.00 hod. odhalení plátna s výročním snímkem
 • 17.30 hod. obnovená premiéra pořadu – „Oko do vesmíru“

  Vstupné:
  16.15 a 17.00 jako na výstavu (plné činí 50 Kč)
  17.30 jako na standarní program (plné činí 150 Kč)

  Na akci mají přednostní vstup pozvaní hosté a návštěvníci se vstupenkou na program „Oko do vesmíru“.

   

   

 •