55. výročí letu prvního člověka do vesmíru

Program k 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru
ÚTERÝ 12. dubna
Odhalení repliky přistávacího modulu Vostok 1
Ve čtvrtek 8. 4. dorazila do foyeru pražského Planetária replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok, kterou letěl do vesmíru první kosmonaut světa, Jurij Gagarin. Do 11. 4. bude probíhat jeho kompletace a od 12. dubna bude vystavena pro návštěvníky Planetária Praha.
„Je to unikátní příležitost vidět tak přesnou repliku v České republice… bohužel je jenom na dívání. Sednout si do něj nemůžete. Leda, že byste předložili doklad o absolvování výcviku“, říká ing. Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy

     
PÁTEK 15. dubna od 11 hodin
Setkání s kosmonautem (změna)
Sergej Vladimir Kovaljonok se do vesmíru vypravil třikrát v letech 1977 – 1981 – jako velitel posádek lodí Sojuz 20, Sojuz 25 a Sojuz T-4.
Na vesmírné stanici Saljut 6 strávil celkem 260 dní 9 hodin a 10 minut.
Na dvě hodiny vystoupil do kosmického prostoru.
Svůj výcvik zahájil v roce 1967, takže měl možnost setkat se v Hvězdném městečku s Jurijem Gagarinem.

V pátek 15.4. se od 11 hodin v Planetáriu uskuteční setkání a beseda s panem Kovaljonkem o letu do vesmíru, pobytu na vesmírné stanici, výstupu do otevřeného prostoru i pohledu na naši modrou planetu z vesmíru.

POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA
Vstupné na akci je pro studenty a doprovod zdarma (skupiny nutno předem objednat na tel č. 220999001-3 nebo e-mailem na planetarium@planetarium-cz.vasestranky.cz)
Vstupné pro veřejnost je jako na výstavu.

SOBOTA 16. dubna od 15.30 hodin

Let člověka do vesmíru
PREMIÉRA POŘADU
ÚTERÝ 19. dubna od 18 hodin
Gagarin – První ve vesmíru
Celovečerní hraný dokument z roku 2013

Snímek „Gagarin – První ve vesmíru“ pojednává o dětství a mládí budoucí legendy přes výcvik v Hvězdném městečku až k letu do vesmíru 12.dubna 1961 kosmickou lodí Vostok 1, se kterou uskutečnil jeden oblet Země a po 108 minutách přistál na padáku v Semelová v Saratovské oblasti. Končí návratem na Zemi. Prostřednictvím retrospektiv poskytuje informace z astronautova dětství v chudých poměrech, života letce, nově založené rodiny a přípravy k letu, kde se dostal do užšího výběru s Germanem Titovem.

Sál Starvid
Film uvádíme v původním znění s českými titulky.
Vstupné 90,- Kč

           

 

Planetárium si vyhrazuje změnu programu
v době konání speciálních akcí a z technických důvodů