Kosmický podzim
v Planetáriu Praha
 • Před šedesáti lety zahájil SPUTNIK 1 kosmickou éru lidstva. Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy připravila v Planetáriu Praha sérii akcí, které mají tuto událost připomenout a současně ukázat perspektivy současné kosmonautiky.
   
   
  Akce probíhají ve spolupráci s:


   

 • Kam se ubírá ruský kosmický výzkum?

  FOTOGALERIE

  19. 9. (úterý) od 18:00
  Beseda s výkonným ředitelem pro komunikaci agentury Roskosmos panem Igorem Burenkovem a bývalým kosmonautem, nyní výkonným ředitelem Roskosmosu pro pilotované kosmické lety Sergejem Krikaljovem o perspektivách ruské kosmonautiky.
  Jak dál s mezinárodní orbitální stanicí?
  Bude nová mezinárodní stanice opět mezinárodní?
  Jak dlouho budou ještě létat Sojuzy a co místo nich?
  Rusko a Měsíc?
  Rusko a Mars?

 • Chci letět ke hvězdám


  26. 9. (úterý) od 10:30
  Beseda s kosmonauty pro žáky, studenty a další zájemce o kosmonautiku.
  Na setkání se mimo jiné dozvíte, jak to vypadá, když otec i syn létají do vesmíru, jak probíhá výcvik kosmonautů a co musíte umět, aby z Vás mohli být kosmonauti.

  Sergej Avdějev
  Narozen 1. 1. 1956, 747 dnů ve vesmíru (Sojuz TM-15, Sojuz TM-22, Sojuz TM-28, všechno lety na stanici Mir). V současné době je čtvrtým kosmonautem v pořadí celkové délky pobytu ve vesmíru.

  Roman Romaněnko
  Narozen 9. 8. 1971, 333 dny ve vesmíru (Expedice 20 na Mezinárodní kosmickou stanici, Expedice 34 na Mezinárodní kosmickou stanici), jeho otcem je kosmonaut Jurij Romaněnko, který mimo jiné pobýval na Saljutu 6 v době návštěvy Vladimíra Remka.

  Dorothy Marie „Dottie“ Metcalf-Lindenburger
  Narozena 2. 5. 1975, 15 dnů ve vesmíru (STS 131). Kromě letu na STS 131 Discovery, kterého se účastnila jako letová specialistka, se podílela také na pozemním zajištění misí NASA. V roce 2012 se účastnila simulace NASA Extreme Environment Mission Operations (NEEMO) 16, ve funkci velitele. Cílem mise, která probíhala pod vodou, bylo vyzkoušet a ověřit postupy a technologie pro misi Near Earth Asteroid (NEA). Po odchodu z NASA se věnuje výuce studentů.

             

  Každý účastník dostane vzorek jídla, které jedí kosmonauti na mezinárodní orbitální stanici.

 • Kosmonautika a její vliv na technické vzdělávání


  26. 9. (úterý) od 15:00
  Beseda s astronautkou Dorothy Marií „Dottie“ Metcalfovou-Lindenburger především pro učitele fyziky o zapojení kosmonautiky do výuky.

  4. 10. – 10. 10. Světový kosmický týden

 • Sputnik 1 v Pražském planetáriu


  3. 10. (úterý) od 10:00
  Tisková konference k 60. výročí startu Sputniku 1, představení repliky družice vyrobené v Planetáriu Praha

 • Čestným hostem bude Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v ČR pan Alexandr Zmejevskij.
 • V prezentaci Ing. Jana Šifnera se dozvíte třeba to, čeho se obával Sergej Koroljov a proč přesunul start z 6. října o dva dny dopředu, proč byla první umělá družice lesklá koule a jak to bylo s příjmem signálů ze Sputniku 1.

 • Budou představeny dvě repliky družice Sputnik 1 vyrobené v Planetáriu Praha.

 • Českou účast na kosmických projektech představí Ing. Ondřej Šváb, vedoucí Oddělení kosmických technologií a aplikací na Ministerstvu dopravy.

  V Planetáriu byly vyrobeny dva modely první umělé družice Sputnik 1, které budou od 4. října vystaveny ve foyeru. Jeden z nich má prosvětlené klíčové části a umožňuje vidět umístění a velikost jednotlivých systémů družice, druhý je rozebíratelný.

  Technické vybavení Sputniku se nedá srovnat se současnými umělými družicemi. Byl ale první a ve vesmíru spolehlivě pracoval celých 21 dní. Konstruktérům nelze upřít také to, že byl geniálně jednoduchý. Jeho pípavý signál se ve své době stal symbolem počátku kosmické éry.

 • Sny a skutečnost – dobývání vesmíru v ruské filmové tvorbě


  v říjnu a listopadu každý čtvrtek od 18 hodin

  vstup do Planetária včetně místenky na projekci 75,- Kč
  Místenky je možné zakoupit na pokladně Planetária nebo jako e-vstupenku zde, případně si můžete místo zarezervovat e-mailem na planetarium@planetarium-cz.vasestranky.cz

  Promítáme ve spolupráci s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze a Národním filmovým archívem ruské filmové dokumenty o kosmonautice a ruské sci-fi filmy. Filmy se promítají v původním znění s titulky.

  5. 10. SOLARIS (SSSR, 1972, 166 min)
  Mysteriózní film slavného režiséra Andreje Tarkovského na motivy románu Stanislawa Lema pojednává o ovdovělém psychologovi Krisu Kelvinovi, který je vyslán na vesmírnou stanici obíhající kolem planety zvané Solaris pokryté oceánem. Má zde vyšetřit záhadnou smrt lékaře, stejně jako psychické problémy sužující kosmonauty, jejichž počet rapidně klesá. Hrají Donatas Banionis, Natalja Bondarčuk, Jurij Jarvet, Vladislav Dvoržecký.

  12. 10. ČAS PRVNÍCH (Rusko, 2017, 140 min)
  Dramatický příběh mise vesmírné lodi Voschod 2, v rámci které dojde k prvnímu výstupu člověka do otevřeného Vesmíru, který vykonal Alexej Leonov. Režisér Dmitrij Kiseljov. Hlavní role ztvárnili Evgenij Mironov, Konstantin Chabenský a Vladimir Iljin.

  19. 10. ZKROCENÍ OHNĚ (SSSR, 1972, 166 min)
  Film režiséra Daniila Chrabrovického o počátcích kosmonautiky v Sovětském svazu. Jsou zde zachyceny velmi těžké podmínky přelomu 20. a 30. let 20. století a složitost situace počátku vývoje raketových systémů během fašistické okupaci. Hlavní role zahráli Kirill Lavrov, Innokentij Smoktunovskij, Galina Samochina.

  26. 10. GAGARIN – PRVNÍ VE VESMÍRU (Rusko, 2013, 108 min)
  Životopisný film režiséra Pavla Parchomenko o Jurijovi Gagarinovi a jeho letu do vesmíru 12. dubna 1961 s kosmickou lodi Vostok 1, se kterou uskutečnil jeden oblet Země a po 108 minutách přistál na padáku. Krásné herecké výkony Jaroslava Žalnina, Anatolija Otradnova, Darji Balabanové aj.

  2. 11. JE TĚŽKÉ BÝT BOHEM (SSSR, Německo, Francie, 1989, 135 min)
  Sci-Fi drama režiséra Petera Flajšmana na motivy vědecko-fantastické povídky bratří Strugackých o skupině vědců, která je vyslána na planetu Arkanar, aby pomohla místní civilizaci, jež se nachází ve fázi středověku, najít správnou cestu budoucího vývoje. Hlavní role ztvárnili Regimantas Adomajtis, Andrej Boltnev, Elgudža Burduli.

  9. 11. HLAVNÍ (Rusko, 2015, 105 min)
  Film režiséra Jurije Kary z roku 2015. Sergej Koroljev vypustil první umělou družici Země, Lajku, Gagarina a umožnil Leonovův výstup do otevřeného prostoru. Nikdo si nedokáže představit, jak pro něj byl těžký každodenní boj se stranickým aparátem. Koroljevovi se to ale povedlo, protože jak řekl jeden z jeho kolegů, lidé mu věřili, že ví, co dělá a on to věděl. Hlavní role ztvárnili Valerij Griško, Sergej Nikolajev, Fjodor Lavrov.

  16. 11. PAPÍROVÝ VOJÁK (Rusko, 2008, 118 min)
  Dramatický příběh režiséra Alexeje Germana ml. Na pozadí přelomové historické události, jakou je první výprava do vesmíru, se odvíjí příběh doktora Pokrovského, který pečuje o zdraví sovětských kosmonautů. Oscilujíc mezi dvěma milujícími ženami, otcovými ambicemi, vlastními komplexy a službou rodné zemi nenachází prostor pro sebe sama. Očekávání velkého vítězství se v blátivě rozbředlé základně Bajkonuru mění v předtuchu hrozící smrti nevinných lidí, na níž by doktor nesl nesmazatelnou vinu. Hlavní role ztvárnili Čulpan Chamatova, Merab Ninidze a Dmitrij Šarakois.

  23. 11. PŘITAŽLIVOST (Rusko, 2017, 130 min)
  Sci-fi příběh režiséra Fjodora Bondarčuka. Na Moskvu se chystá roj meteoritů, ojedinělý za posledních 50 let. Mladí i staří okupují nejlepší pozice na střechách činžáků, aby mohli zachytit na kamery či mobilní telefony jedinečný jev. Avšak s meteority se řítí na hlavní město i neznámý objekt obrovských rozměrů, který přednedávnem sestřelily stíhačky ministerstva obrany. Hlavní role ztvárnili Oleg Menšikov, Irina Staršenbaum a Alexandr Petrov.

  30. 11. SALJUT 7

  (Rusko, 2017, 119 min)
  ČESKÁ PREMIÉRA

  Nikdo před nimi nic takového ve vesmíru nevyzkoušel. Dva ruští kosmonauti se musí spojit s neovladatelnou mlčící stanicí Saljut 7. Nikdo přesně neví, co se stalo a co je uvnitř čeká. Na začátku fatální havárie přitom bylo jen banální opomenutí. Píše se rok 1985.

 • Cyklus filmů americká kosmická sci-fi


  od 10. října každé úterý od 18 hodin

  vstup do Planetária včetně místenky na projekci 75,- Kč
  Místenky je možné zakoupit na pokladně Planetária nebo jako e-vstupenku zde, případně si můžete místo zarezervovat e-mailem na planetarium@planetarium-cz.vasestranky.cz

  Pokračujeme ve spolupráci s Americkým kulturním centrem v projekci amerických sci-fi filmů. Mimořádně byl zařazen film o otci amerického kosmického programu Wernheru von Braunovi. Filmy jsou v původním znění s českými titulky.

  10. 10. THE MARTIAN (USA/GB, 2015, 144 min)
  Sci-fi film režiséra Ridleyho Scotta z roku 2015. Jedná se adaptaci románu Marťan vydaného v roce 2011, který pro filmové plátno převedl scenárista Drew Goddard.

  17. 10. GRAVITY (USA, 2013, 91 min)
  Vědeckofantastický film režiséra Alfonsa Cuaróna z roku 2013. Hlavní role přeživších astronautů z poškozeného raketoplánu ztvárnili Sandra Bullocková a George Clooney.

  24. 10. INTERSTELLAR (USA, 2014, 169 min)
  Pro velký zájem přidána projekce 5. 12., 12. 12. a 19. 12. 2017(130,- Kč)

  Vědeckofantastický film režiséra Christophera Nolana z roku 2014. Hlavní role ztvárnili Matthew McConaughey, Anne Hathawayová, Jessica Chastainová, Michael Caine, Bill Irwin a Ellen Burstynová.

  31. 10. Wernher von Braun – DOTKNUL JSEM SE HVĚZD (USA / Západní Německo, 1960, 106 min)
  Drama režiséra J. Lee Thompsona z roku 1960. Životní příběh slavného raketového vědce Dr. Wernhera von Brauna, jednoho z nejvíce skvostných a kontroverzních postav vesmírného věku. Dr. von Braun doslova propagoval lidské dobrodružství do vesmíru prostřednictvím experimentů s raketou; byl tvůrcem raket V-2, které vypálily Londýn ve druhé světové válce a byl to také on, který vedl Ameriku do vývoje a spuštění vesmírných družic.

 • Star Trek v Planetáriu


  v listopadu každé úterý od 18 hodin

  vstup do Planetária včetně místenky na projekci 75,- Kč
  Místenky je možné zakoupit na pokladně Planetária nebo jako e-vstupenku zde, případně si můžete místo zarezervovat e-mailem na planetarium@planetarium-cz.vasestranky.cz

  Promítáme filmy ze série Star Trek. Návštěvníci se mohou těšit na snímky z let 1998 – 2016.

  7. 11. Insurrection (USA, 1998, 103 min)
  Kapitán Picard dostává rozkazy, které jsou v přímém rozporu s pravidly vydanými Spojenou Federací Planet. Poslechne Picard své nadřízené nebo bude riskovat svou loď, kariéru i svůj život?

  14. 11. Nemesis (USA, 2002, 112 min)
  Obyvatelé Romulu se rozhodli uzavřít mír s Federací. Po přistání Enterprise na planetě vyjde najevo, že skutečným úmyslem je zničení Země. A tak se kapitán Picard setká s dosud nejnebezpečnějším protivníkem – Nemesis.

  21. 11. Star Trek (USA/Německo, 2009, 127 min)
  Příběh pojednává o první výpravě mladé posádky na palubě hvězdné lodi Enterprise. Osud Galaxie spočívá v rukou dvojice nepřátel – Jamese T. Kirka (Chris Pine) a Spocka (Zachary Quinto). Pouze jejich spojení provede posádku bez úhony velkým nebezpečím, které představuje pomstychtivý Nero (Eric Bana).

  28. 11. Into Darkness (USA, 2013, 132 min)
  Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení.

  ***************************

  Plakáty ke stažení

  ******************************

 •