Biosphere + INTI

14. a 30. května 2019 od 19:30

Představení kombinující koncertní vystoupení norského ambientního hudebníka Geir Jenssena alias Biosphere a projekce z dílny Initi v prostoru pražského planetária je jedinečnou možností, jak prožít cestu napříč atmosférou a ponořit se do nekonečna.

Vstupné 250,- Kč

 

Večer pro zamilované

První máj, lásky čas

1. května 2019 od 19 hodin

Kromě boha Dia, jehož milenky se na oblohu snad ani nevejdou, nás tentokrát čeká příběh Mléčné dráhy a Hérakla – toto souhvězdí v květnu svítí vysoko nad hlavami milenců. I takový silák a bijec se uměl zamilovat. Svou největší lásku Déianeiru si však musel vybojovat. Co se stalo potom, o tom hvězdy mlčí. Nic nám ale nebrání si o Héraklově milostném dobrodružství pod májovou oblohou vyprávět. Večer v planetáriu vyvrcholí baletním představením: How many attempts left? Dancing under the stars. A protože láska je láska, večer nemůže vyvrcholit jinde než na Petříně, kde se vstupenkou z planetária je vstup na Štefánikovu hvězdárnu zdarma. Všichni na Petřín!

Vstupné 190,- Kč

 

Gagarinova noc

12. dubna 2019 18 – 23 hodin

Mezinárodní oslava ve výroční den prvního kosmického letu člověka – letu Jurije Gagarina.

PROGRAM:

18.05-19.00 Den, který měl jméno Gagarin
19.15-19.55 Expedice Mars
20.45-21.35 Čtvernozí kosmonauti
21.50-22.30 Rekviem za raketoplán
22.30-22.45 Ukončení

Změna programu vyhrazena.

Vstupné 90,- Kč

 

Pohádky z hvězd

Křest knihy

16. dubna 2019 od 18 hodin

Podívali jste se někdy pořádně na noční oblohu plnou hvězd? Víte, že se na ní zrcadlí nepřeberné množství úžasných příběhů? Pohádky z hvězd vám představí ty nejznámější z nich. Seznámíte se s hrdiny starověkých bájí – s královnou Berenikou, s dvojčaty Castorem a Polluxem i s udatným Herkulem. A nejen to, v knize najdete i pohádky, které v sobě snoubí celý vesmír a fantazii. Račte vstoupit do kouzelného světa hvězd, planet i komet. A večer až se setmí, zkuste na obloze najít Ještěrku, Pegase nebo Draka…

Na křtu knihy Pohádky z hvězd Vás seznámíme s pohádkami, hrdiny starověkých bájí, nebo třeba se zvířátky z nebeské zoo. Kmotry budou kouzelník Pavel Kožíšek, zpěváci Jitka Zelenková, Petr Rezek, Karel Vágner a další osobnosti, které propůjčily své hlasy videopodobám vybraných příběhů. Představení je vhodné zejména pro děti.

Vstupné 90,- Kč

 

Příběh astronauta

Andrew Feustel

7. dubna 2019 od 18 hodin

Planetárium Praha a Akademie věd ČR Vás zve na přednášku, během které americký geofyzik a jeden z významných astronautů NASA představí svůj „příběh astronauta“.

Vstup zdarma
Kapacita sálu je omezena
REZERVACE MÍST NENÍ MOŽNÁ

Milí návštěvníci,

s ohledem na mimořádný zájem veřejnosti o přednášku Andrewa J. Feustela bude Planetárium Praha rozdávat volné vstupenky v den akce od 16:00 hod. na pokladně Planetária. Výdej vstupenek bude omezen nejvýše na dvě na osobu, jiným způsobem nebudou vstupenky distribuovány. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu.


Konference ke 100. výročí IAU: 1919-2019

Setkání složek a kolektivních členů ČAS

6. dubna od 10 do 18 hodin

PROGRAM:

10:00 Přivítání: Jan Palouš – předseda Českého národního komitétu astronomického
10:10 Petr Heinzel – předseda České astronomické společnosti
10:15 Vladimír Karas – ředitel Astronomického ústavu AV ČR
10:20 Ewine van Dishoeck – předsedkyně IAU
10:40 Pozdrav: Luboš Perek – generální tajemník IAU 1967 – 1970
10:50 100 let IAU a Česká republika – Jan Palouš
11:10 Valná shromáždění IAU v Praze – Jiří Grygar
11:30 Vystoupení zástupce Akademie věd ČR
11:35 Předání medaile AV ČR Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
11:45 Laureátská přednáška: Ivan Hubený – Teorie hvězdných atmosfér: Hubený a Tlustý

12:30 přestávka 

14:00 Česká astronomie první poloviny 20. století – Martin Šolc
14:45 Česká astronomie včera dnes a zítra – Jiří Grygar

15:30 přestávka 

16:00 – 18:00 Panelová diskuse: Nové horizonty české astronomie – kam směřujeme?

Vstupné 50,- Kč

 

Land of Soul

Křest CD

21. března od 19 hodin

Večer plný audiovizuální relaxace s křtem stejnojmenného CD s relaxační hudbou Miloše Rábla, zpěvem a hrou na šamanské bubny Pavly Štěpničkové a fotografiemi fotoambasadora ESO Petra Horálka. Moderuje: Vladislav Slezák, kmotry budou: Varhan Orchestrovič Bauer a Petr Horálek.

Vstupné 150,- Kč

 

Valentýnský večer

Romantika pod hvězdami

14. února od 19.30

Když se zamiluje Zeus, je toho plná obloha. A Jupiterových milenek se astronomové ani nemohou dopočítat. Pod umělou oblohou planetária zažijete unikátní prohlídku valentýnské noční oblohy s bájí o Diovi a krásné nymfě Kallistó, jejich synu Arkadovi a žárlivé bohyni Héře. Příběh půvabné královny Lédy, krásné Heleny a Blíženců. Večer ozdobí balet pod hvězdami v podání špičkových tanečníků a završí pořad Měsíční sonáta inspirovaný klavírní skladbou zamilovaného Beethovena. Domů si odnesete drobný dárek.

Netradiční, speciálně Valentýnskou, oblohou vás živě provede Jan Veselý.

BALETNÍ PŘEDSTAVENÍ

How many attempts left?

Dancing under the stars

choreografie:
Gianvito Attimonelli (Itálie)
Federico Ievoli (asistent, Itálie)
tanec:
Monika Hejduková (Česká Republika)
Leila Labiodová (Česká Republika)
Jesus Antonio Sanchez Martin (Španělsko)
Federico Ievoli (Itálie)
světla a projekce:
Martin Fuchs
hudba:
OldRich @ CUni

Další obrázky ZDE.

MĚSÍČNÍ SONÁTA

Roku 1801 zkomponoval Ludwig van Beethoven klavírní skladbu s pořadovým číslem 14, kterou věnoval šestnáctileté hraběnce Julietě Guiccaiardiové, jíž projevoval hlubokou náklonnost. Jeho city však nebyly opětovány.
„Pro Tebe již není štěstí než v Tobě samém, ve Tvém umění“, napsal zklamaný Beethoven, u něhož se již výrazně začaly projevovat známky úplné ztráty sluchu. Klavírní sonáta číslo 14, opus 27, se však stala jednou z nejznámějších světových skladeb. Je známá pod názvem „Měsíční sonáta“.

Autorem pořadu Jakub Rozehnal
V českém znění mluví Pavel Soukup

Délka programu

Prohlídka noční oblohy: 20 min
Balet:
25 min
Měsíční sonáta:
35 min

Vstupné 190,- Kč

 

Křest knihy Ilusie

Harfeníci severu

25. února od 18.00

Ilusie – Harfeníci severu, kniha, která byla inspirovaná severskou mytologií, historií, hudbou a krásnou finskou přírodou, plnou jezer a lesů, vznikala mnoho let a nyní vychází v prvním knižním vydání. Osmidílný příběh královny Sarai, který se vine od jejího mládí až po dobu zaslouženého odpočinku, provede čtenáře velkými mezníky finské historie a poví mu možná něco víc o této zajímavé zemi a její kultuře i těžké a kruté historii. 

Milada Střítezská, redaktorka a spisovatelka, rodačka z Prahy, žijící na Letné, vystřídala mnoho profesí od uklízečky po tiskovou mluvčí. K jejím koníčkům patří finská kultura, umění, severská hudba, pověsti, legendy a historie.

Vstup zdarma

 

Setkání s ředitelem Evropské kosmické agentury

Úterý 13. listopadu

16:00 – 17:30

U příležitosti oslav 10. výročí vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA) nás navštíví generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

Máme tu čest zprostředkovat zájemcům z řad veřejnosti setkání a diskusi s ním v Planetáriu Praha.

Setkání se uskuteční v úterý 13. listopadu od 16 hodin.

Vstup volný.